MANIFEST

Městské divadlo Žilina

Autorský projekt o dospívajících mladých lidech, kteří se stále více ocitají v izolaci...

TEXT Daniela Brezániová, Pavol Viecha a kolektív
DRAMATURGIE Daniela Brezániová
SCÉNA, SVĚTELNÝ DYZAJN, PROJEKCE Ján Ptačin
KOSTÝMY Terézia Kosová
HUDBA Andrej Majerčík
REŽIE Pavol Viecha
HRAJÍ Natália Fašánková, Adam Herich, Michal Koleják, Iveta Pagáčová, Sebastián Putorík/Jakub Mrázik

Autorský projekt Manifest je o dospívajících mladých lidech, kteří se stále více ocitají v izolaci a jsou vystaveni osamělosti. Zároveň mají přirozenou potřebu se identifikovat, touhu někam patřit, a tato touha je může vést k radikalizaci a extrémním činům.

V našem okolí se v poslední době stále častěji skloňují pojmy jako radikalizace a extremismus. Stále častěji se objevují mladí lidé – osamělí střelci –, kteří cítí potřebu vzít odpovědnost do vlastních rukou a páchat násilné trestné činy. Za každým příběhem je cítit velká osamělost a špatný psychický stav mladých lidí. Potřebují se začlenit do komunity a pak často propadají demagogii extremistických skupin. Zradikalizovaní mladí lidé se scházejí na různých uzavřených internetových platformách, kde hovoří o své frustraci ze systému. Nevidí, že by společnost, škola, rodina nebo systém mohly reagovat a řešit jejich problémy. Jejich cílem je společnost varovat nebo pokárat a poukázat na to, co se ještě musí stát, abychom se jako společnost „posunuli dál“ – podle jejich zvráceného vidění světa.

Výchozími zdroji pro text inscenace byly autentické manifesty či deníky radikálů a eseje, úvahy či citace ze slovenských výzkumů, které napsali mladí lidé, teenageři do 21 let.

MANIFEST

Kontakt

DIVADLO X10 Charvátova 10/39, Praha 1, 110 00
Mapa