The 24 Hour Plays®

Divadelní maraton. Pět krátkých inscenací za jeden večer, napsaných a nazkoušených ve 24 hodinách.

Během dvaceti čtyř hodin vznikne v prostoru Divadla X10 pět krátkých divadelních inscenací od napsání textu přes nazkoušení až po večerní premiéry.

5 autorů
5 režisérů
5 inscenací
25 herců
24 hodin

Mezinárodní projekt The 24 Hour Plays, který odstartoval před více než dvaceti lety na Broadwayi, se vrací do Divadla X10. Večerem bude provázet divadelní novinář Martin Macháček.

První ročník se konal v roce 2017 a zúčastnila se ho česká autorská a režijní špička (např. dramatikové Egon Tobiáš, Tomáš Dianiška, René Levínský, režiséři Jan Nebeský, Jiří Pokorný, Jan Frič a další).

Letošní druhý ročník se naopak zaměřuje na nastupující autorskou a režisérskou generaci: účastní se jej autoři David Košťák, Tomáš Loužný, Štěpán Vranešic, které doplní domácí autor Divadla X10 Ondřej Novotný a jeho souputník Tomáš Soldán, režírovat budou Alexandra Bolfová, Eva Lietavová, Silvia Vollmannová, Štěpán Gajdoš, Ondřej Štefaňák. Dramaturgický dozor a podporu poskytne René Levinský, který se jako autor zúčastnil prvního ročníku.

The 24 Hour Plays není divadelním maratonem pro diváky, ale pro tvůrce. Všichni účastníci se sejdou v pátek 11. října večer, proběhne sebeprezentace herců, autoři si vyberou konkrétní obsazení a potom celou noc píší zbrusu novou hru. Druhý den ráno si režiséři na základě krátké anotace vyberou text, aniž by znali jeho autora a herecký tým. To se dozví, až když jsou texty rozděleny mezi jednotlivé režiséry. Celý den se pak zkouší, a to podle pevných pravidel daných licencí projektu.

Autoři mají například zakázáno psát dlouhé monology, musí do svých her zakomponovat předměty, které jednotliví herci přinesou s sebou a které jsou také jedinou výtvarnou složkou inscenací. Režiséři nesmí používat žádné speciální kulisy nebo kostýmy a každá hra smí trvat maximálně dvacet minut. Přínosem projektu je pak propojování umělců napříč profesemi a vytváření podmínek pro vznik nových textů i inscenací.

Reportáž z minulého ročníku

The 24 Hour Plays®: Divadlo X10 is presented under a license from The 24 Hour Plays®

The 24 Hour Plays®

Kontakt

DIVADLO X10 Charvátova 10/39, Praha 1, 110 00
Mapa