Mysleli jsme, že už je to dávno za námi…
Paměť národa připravila celorepublikový projekt Nezapomeňme 80 k připomínce konce 2. světové války. Na více než sto místech se můžete v průběhu dubna a května seznámit s příběhy lidí, kteří bojovali za naši svobodu i těch, kteří za ni bojují dnes. Největší akce proběhne 8. května 2025 na spodní části Václavského náměstí. Na křižovatce ulic Na Příkopech a 28. října bude připraveno pódium, kde od 12:00 do 22:00 hodin vystoupí známé osobnosti z kultury i politiky. Hudební doprovod zajistí například Ondřej Ruml, Igor Orozovič nebo kapela Kašpárek v rohlíku. Návštěvníci se mohou těšit na rozsáhlou výstavu příběhů,
doprovodný program pro rodiny s dětmi, interaktivní hru přibližující dramatické události května 1945 či ukázky dobové vojenské techniky.
Souběžně v tento den bude probíhat také doprovodný program v Divadle X10, kde návštěvníky čeká podcast Dobrovský & Šídlo nebo Hlasy Paměti, projekce filmu Popel a Paměť války nebo představení Jetelová pole.
Více informací na webu nezapomeňme 80 .
HARMONOGRAM
14:00 PODCAST Dobrovský & Šídlo společně s Přepište dějiny
Podcast Paměti národa. V době pandemie jsme nemohli pořádat setkání, diskuze, besedy, přednášky. A tak vznikl nápad: nový audio pořad! Tvoří ho předseda Kolegia Paměti národa Jan Dobrovský a komentátor Seznam Zpráv Jindřich Šídlo.
15:00 PROJEKCE filmu Popel / kratší verze
Středoškolský profesor a vášnivý historik Unai Eguia se společně s Antónem Gandariasem vydává napříč Evropou, aby zjistili více o osudu Antónova strýce, který beze stopy zmizel během druhé světové války. Pátrání, které je přivede z Baskicka až do Prahy, odhalí příběh někdejšího ředitele krematoria v pražských Strašnicích, Františka Suchého a jeho syna. Těm se s nasazením vlastního života podařilo uchovat jména a popel více než 2 200 obětí nacistického režimu, které byly v krematoriu zpopelněny. Mezi nimi nachází Španělé i ztracené ostatky svých předků, po nichž byly před osmdesáti lety ve frankistickém Španělsku pečlivě zahlazeny všechny stopy. Dokumentární film odhalující tajemství strastiplné cesty hrdinů deportovaných do koncentračního tábora Hradištko u Prahy doplňují působivé animace.
16:00 PODCAST Hlasy Paměti / M. Kroupa, A. Drda, L. Korcová
Vydejte se s novinářkou Lucií Korcovou, spisovatelem Adamem Drdou a ředitelem Post Bellum Mikulášem Kroupou do hlubin 20. století.
17:00 PROJEKCE filmu Paměť války
REŽIE Viktor Portel
STŘIH Adam Patyk
KAMERA Kryštof Hlůže
ZVUK Dominik Dolejší
PRODUKCE Agáta Kalvachová
Jen málokdo má dnes prarodiče, kteří by mu mohli vyprávět o válce. Dokumentární film Paměť války proto přináší setkání s generací, která už tu není, ale jejíž svědectví je stále aktuálnější. Kde našli odbojáři, partyzáni a letci z druhé světové války odvahu? Jak čelili svým strachům? Co pro ně bylo důležité? Hlasy pamětníků největšího konfliktu v novodobých dějinách ožívají v přítomnosti, v níž válka opět mění celý svět.
Ve filmu budou použita svědectví Josefa Balejky, Jiřiny Tvrdíkové, Josefa Citterberga a dalších desítek filmově nikdy nezpracovaných svědectví z archivu Paměti národa.
Délka: 40 minut
Jazyk: čeština
Bez titulků
17:40 DEBATA s režisérem filmu Paměť války Viktorem Portelem
20:00 DIVADELNÍ PŘEDSTAVENÍ Jetelová pole + diskuze
Divadelní projekt Paměť jsme my organizuje Post Bellum – Divadlo Paměti národa kontinuálně od roku 2019 u příležitosti Mezinárodního dne památky obětí holocaustu (27. ledna). Záměrem projektu je připomenout prostřednictvím divadelní tvorby mnohdy zapomenuté příběhy pamětníků, jejichž životy ovlivnila druhá světová válka a holocaust. Inscenace jsou vytvářeny mladými lidmi ve spolupráci s profesionálními umělci.