Divadelní Festival Kutná Hora (DFKH) založil v roce 2015 spolek Kulturní Invaze, konkrétně současný manažer Divadla X10 Kryštof Koláček a enfant terrible české divadelní scény – kritik a novinář Vojtěch Varyš. U zrodu festivalu stála myšlenka přivést do historické Kutné Hory nezávislé divadlo. Idea byla realizována v rozličných lokalitách města, a tak se dařilo gotickým a barokním budovám dodat nový nádech. První léta festival probíhal ve vnitřních a venkovních prostorech GASKu, na Palackého náměstí, v Synagoze a také v bývalém Pivovaru v Sedlci – periferní části Kutné Hory, kde se zároveň nachází ikonické budovy města: Kostnice a Katedrála Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele. Divadlo X10 od začátku bylo stálým hostem festivalu a zároveň poskytovalo svou produkční a technickou podporu.
Po náhlé smrti Vojtěcha Varyše se festival ocitnul v kritickém bodě, objevila se otázka jeho další budoucnosti. Divadlo X10 se zároveň nuceně stěhovalo ze Strašnic do centra Prahy, a tak muselo ukončit svůj festival strašNICE. Vzájemně se prolínající dramaturgie obou festivalů a fakt, že oživování netradičních prostor a veřejného prostředí živým uměním je od začátku blízké Divadlu X10, jen utvrdilo vedení v poněkud přirozeném rozhodnutí plně DFKH převzít. Festival je tedy od roku 2018 pod organizačním a produkčním vedením Divadla X10. Rok 2019 pak přinesl výrazné změny ve struktuře festivalu, kdy DFKH nabral širší mezinárodní rozměr, hlavním dějištěm festivalu se stal areál bývalého Pivovaru v Sedlci a divadlu se podařilo navázat užší spolupráci s místní komunitou.
DFKH je zaměřen na prezentaci nezávislého divadla v mezinárodním rozměru s důrazem na současná aktuální témata. Hlavní program sestává z vybraných nových produkcí české nezávislé scény z Prahy a regionů a také prezentaci scény evropské. Festival každý rok zprostředkuje veřejností inscenace převážně ze Střední a Východní Evropy. Každý rok speciálně pro DFKH vzniká autorská inscenace připravená tvůrci nastupující generace. Tradicí festivalu je dramaturgická linie loutkového a objektového divadla pro dospělého diváka a veřejně přístupný program pro rodiny s dětmi v centru města. Program je doplněn o diskuse, koncerty, instalace a další doprovodné aktivity.
Festival je zároveň platformou pro pracovní setkání zaměřenou na rozvoj spolupráce jednotlivých aktérů a rozvoj a podporu nezávislého sektoru jako takového. Díky networkingovým setkáním DFKH iniciuje příležitosti pro spolupráci napříč sektorem v českém a mezinárodním měřítku. Rozšiřuje povědomí o neziskovém sektoru skrze setkání s veřejností, kdy každý rok probíhají tematické diskuse.