Divadlo X10
Nacházíte se na stránce: Divadlo X10 » Repertoár » Andrej Sannikaŭ: Západ západu

Andrej Sannikaŭ: Západ západu

Scénické čtení za přítomnosti autora.

Přeložil Ondřej Soukup
Režie Ewa Zembok
Hrají Lída Němečková, Lucie Roznětínská, Vojtěch Bárta, Václav Marhold, Pavel Neškudla, Dušan Sitek

U slova západ si každý může představit něco jiného. Někdo si vybaví romantický západ slunce, který pozoroval se svým životním partnerem. Pro jiného, hlavně z bývalého socialistického tábora, je to Západ, ona krajina zaslíbená svobodě a blahobytu. Jiný si vzpomene na Oswalda Spenglera, který prorokoval Západu zánik již před necelými sto lety. Všechny tyto roviny se propojují ve hře Andreje Sannikava, ve které autor zpracovává osobní zkušenosti vězně svědomí v Lukašenkově Bělorusku.

Po scénickém čtení se uskuteční debata a autorem a překladatelem. Tlumočit bude Kryścina Šyjanok.Andrej Aljehavič Sannikaŭ (bělorusky Андрэй Алегавіч Саннікаў, rusky Андрей Олегович Санников, nar. 1954) je koordinátorem iniciativ „Evropské Bělorusko“ a „Charta 97“.

V roce 2010 kandidoval v prezidentských volbách v Bělorusku. Podle nezávislých průzkumů postoupil společně s Aljaksandarem Rygorovičem Lukašenkou do druhého kola, místo toho byl ovšem společně s dašími šesti prezidentskými kandidáty v den 1. kola voleb, tedy 19. prosince 2010, uvězněn. 14. května 2011 jej soud v Minsku odsoudil za „organizování masových nepokojů“ v podvečer 19. prosince 2010 k pěti letům pobytu v trestaneckém táboře. 14. dubna 2012 byl předčasně propuštěn. V říjnu 2012 požádal o politický azyl ve Velké Británii, v současnosti žije ve Varšavě.

Za přínos k obraně lidských práv obdržel v roce 2005 Cenu Bruna Kreiského.

„Západ západu“ je Sannikavova první divadelní hra, napsal ji na podnět českého divadelního režiséra Andreje Kroba. Jeho kontakty s českou divadelní komunitou jsou vůbec poměrně rozsáhlé. Již v srpnu 2008 byl hostem „Zahradní slavnosti“ na Hrádečku a není bez zajímavosti, že posledním textem, který před svou smrtí napsal Václav Havel, byl v prosinci 2011 dopis Sannikavovi a sedmi dalším vězněným běloruským disidentům. A konečně 11. května 2013 měla v Naivním divadle premiéru hra „Proletět duhou“, dramatizace pohádek, které Sannikaŭ psal z běloruského vězení svému synovi. Inscenaci, kterou režírovala Michaela Homolová, má liberecké Naivní divadlo stále na repertoáru a počet jejich repríz se pomalu blíží stovce.

Nejbližší repríza

  • V nejbližší době nejsou naplánovány žádné reprízy.