Divadlo X10

Bernard-Marie Koltès: TU NOC TĚSNĚ PŘED LESY

Jinde je všechno stejné. | Hrajeme ve Strašnickém divadle.

Překlad Kateřina Lukešová
Režie Ondřej Škrabal
Dramaturgie Tomáš Hučko
Scéna Ondřej Škrabal, Tereza Ujevićová, Eva Pelechová
Kostýmy Tereza Ujevićová
Hudba Aid Kid
Produkce Jakub Rálek
Hraje Michal Balcar

Délka představení: 60 minut bez přestávky.

Česká premiéra 17. 2. 2017

Současný svět. Ulice plná obchodů s drahým oblečením. Občanské nepokoje a jedna noc, kdy je možné všechno. Něco vlastnit je pro tento jediný moment jednodušší než cokoli jiného. „Samozřejmě, že divadlo nenávidím, protože divadlo není život. Ale... je to jediné místo, kde se otevřeně říká, že to není život.“ Scénická povídka francouzského dramatika přivádí na scénu muže z ulice, který zdánlivě nemá co ztratit. Vyprávění, které je možné zcizit, ale nikdy prožít. Jaký šok ještě musíme zažít, abychom uviděli svět mimo svou bublinu? Za co může sociální nerovnost a za co zlo v každém člověku, které se čas od času dere na povrch? Cesta do hlubin noci nového věku.


Vznik inscenace podpořila Nadace Život umělce.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Aid Kid je multiinstrumentalista, producent a DJ. V roce 2015 vydal své debutové eponymní album, obdržel cenu Vinyla v kategorii Objev roku. Je dále aktivní v kapelách Děti mezi Reprákama a Zvíře jménem Podzim. Věnuje se scénické hudbě a studuje Time-based media na Fakultě umění a designu se zaměřením na interaktivní instalace, multichannel sound art a videomapping.

Ondřej Škrabal je divadelní režisér, dramatik, redaktor Psího vína a právník. Píše divadelní a literární kritiky do A2; je vítězem Ceny Maxe Broda. V minulosti spolupracoval jako asistent režie s K. Polívkovou (Studio Hrdinů) nebo J. Šiktancovou (BodyVoiceBand). V roce 2016 založil Studio Rote, kde je podepsán pod režiemi inscenací jako V. Havel: Audience, P. Handke: Sebeobviňování nebo autorským Bunkrem (v Divadle MeetFactory).

Tomáš Hučko je publicista, spisovatel a dramatik. Studoval žurnalistiku a filosofii v Praze. Publikuje recenze a krátké texty v slovenských (Knižná Revue, HN, 3/4) a českých (A2, Nomádva, Psí víno) periodikách, překládá z angličtiny a češtiny, pracuje ve Společnosti Franze Kafky.

Tereza Ujevićová vystudovala pražskou UMPRUM v ateliérech textilní a módní tvorby. Její kostýmy byly k vidění např. v inscenaci Marná lásky snaha (Klicperovo divadlo HK). Dříve pracovala pro Josefínu Bakošovou nebo 7dub; nyní se věnuje oděvnímu designu na volné noze.

Eva Pelechová absolvovala na VŠUP v Praze (ateliér keramiky a porcelánu). Má za sebou účast na více než třiceti světových výstavách a její práce má zastoupení v mezinárodních veřejných sbírkách. Spolupracovala také s platformou pohybového divadla - Muffathalle v Mnichově.

Jakub Rálek se věnuje divadelní a filmové produkci. Je studentem AMU v Praze a spoluzakladatelem Studia Rote. Mimo režií O. Škrabala v minulosti spolupracoval na inscenacích Petry Tejnorové (např. Erekce srdce v Divadle DISK), Markéty Vacovské apod. Je spoluorganizátorem filmových festivalů (Letní filmová škola v Uherském Hradišti).

Nejbližší repríza

  • V nejbližší době nejsou naplánovány žádné reprízy.