Divadlo X10

PERSPEKTIVA?! aneb 2 hry o maďarské realitě

Festival maďarského divadla Naostro!

Tradiční součástí festivalu je prezentace nových překladů ve formě scénického čtení. Letos byly přeloženy hry, které rezonují s celkovým tématem třetího ročníku Perspektiva?! a zabývají se nezaměstnaností a vztahy v rodině.

Csaba Mikó: Bez otce
překlad: Jiří Zeman
Zatím poslední hra mladého dramatika (nar. 1980) s názvem Bez otce získala cenu kritiku za nejlepší maďarskou hru roku 2013 a byla uvedena v Budapešti a v Německu. Drama začíná i končí setkáním všech členů rodiny u příležitosti pohřbu otce. Hlavními postavami jsou matka a jejích 5 dětí ve věku od 15 do 27 let. Právě skrze postavy dětí se autor vyjadřuje za svou generaci k uplynulým třiceti letům a k společenským problémům po pádu železné opony. Hra vypráví o nadějích, zmařených snech, proměně životních hodnot a nechybí jí jak realistický a faktický základ, tak i metaforická rovina.

Režie Ewa Zembok
Obsazení Anděla Blažková, Lída Němečková, Lucie Roznětinská, Jakub Gottwald, Vojtěch Hrabák, Václav Marhold


Kornél Mundruczó: Projekt Frankenstein
překlad: Gertrud Korpič
Základní situací Projektu Frankenstein je casting na film. Mundruczóa zajímá realita ukazovaná médii a způsob, jakým je manipulováno s lidskými emocemi. Titulní postavou je vraždící obludné dítě, člověk, který se v novém prostředí naučil chovat a jednat zcela podle reality nové. Mundruczó pracuje s původním fenoménem Frankensteinova projektu, tedy umělého člověka, podobně jako hyperrealismus pracuje s dokonale obludnou imitací reality.

Režie Jan Kačena
Obsazení Kateřina Dudová, Marie Fröhlichová, Marie Švestková, Anita Krausová, Patrik Holubář, Jan Kačena, Norbert Žid, Lukáš Kubát

O AUTORECH

Kornél Mundruczó ( ⃰ 1975) absolvoval budapešťskou Filmovou a divadelní akademii v roce 1998 jako herec a v roce 2003 jako filmový a televizní režisér. Jeho první celovečerní film Šťastné dny získal Stříbrného leoparda na filmovém festivalu v Locarnu v roce 2002. Dalšími ceněnými filmy jsou například Delta, Projekt Frankenstein nebo Bílý bůh. Divadelní režii zahájil Mundruczó ve slavném souboru Krétakör, v roce 2009 založil svoji vlastní filmovou a divadelní společnost Proton a jako režisér je známý jako představitel současného hyperrealismu. V České republice byla jeho tvorba prezentována zatím dvakrát, a to na plzeňském festivalu Divadlo: v roce 2011 soubor Proton Színház hostoval s inscenací Led, v roce 2016 pak s inscenací Hanebnost.

Csaba Mikó ( ⃰ 1980) je i přes svůj věk velmi plodným autorem. Na svém kontě má přes 19 her a dramatizací. Píše také filmové scénáře a knihy pro děti. Byl rezidentním autorem například v budapešťském Vígszínházu nebo v Örkenyiho divadle. Za hru Bez otce získal v roce 2013 cenu kritiků za nejlepší maďarské drama roku. V současné době pracuje v Örkenyiho divadle. Spolu s režisérkou Gáspár Ildikó stojí například za Inscenací roku 2015 – svébytnou adaptací Schillerovy hry Marie Stuartovna.

Nejbližší repríza

  • V nejbližší době nejsou naplánovány žádné reprízy.