Divadlo X10

Divadlo Józsefa Katony: KREML Z CUKRU

Festival maďarského divadla Naostro!

kostýmy: Katerina Csomor a Adél Török
hudba: Gábor Keresztes
pohybová spolupráce: Máté Hegymegi
autor adaptace: Ádám Fekete j.h.
dramaturgická spolupráce: Annamária Radnai
režie: Daniel D. Kovács
hrají: Adél Jordán, Anna Pálmai, Hanna Pálos, Lehel Kovács, Zoltán Rajkai, Péter Takátsy, Ferenc Lengyel a Béla Mészáros.

Délka představení: 1 hod 50 min bez přestávky
Inscenace je uváděna v maďarském jazyce s českými titulky.

Slavné Divadlo Józsefa Katony se po šesti letech vrací opět do Prahy, tentokráte s adaptací knihy Vladimira Sorokina Kreml z cukru (v ČR dosud nebylo vydáno). Kniha volně navazuje na román Opričníkův den a představuje hned několik osudů jednotlivých obyvatel Osvobozené Svaté Rusi, kteří pocházejí z nejrůznějších sociálních vrstev – od školačky Marfuši, přes skupinku bezdomovců, vyšetřovatele Lubjanky a jeho vězně souzeného za protistátní agitaci, Panovníkovu manželku, disidenty a obyvatele pracovního lágru budující Velkou ruskou zeď. Tematicky i divadelně zcela výjimečné dílo, režíroval Daniel D. Kovács, který právě získal Cenu kritiků v kategorii Talent roku 2016.

KREML Z CUKRU
Na sklonku léta Vladimir Sorokin (1955) vydal pokračování nebo spíše doplněk ke svému románu Opričníkův den (Děň opričnika, 2006) – soubor povídek s názvem Kreml z cukru (Sacharnyj Kremľ, 2008). Děj obou textů se odehrává ve velmi blízké budoucnosti, od níž nás dělí již pouhých dvacet let – v Obrozené Svaté Rusi roku 2028, jejíž (a Panovníkovu) bezpečnost bedlivě chrání znovuzavedená opričnina – osobní carova tajná policie, zřízená Ivanem Hrozným v roce 1565 –, sídlící již tradičně na Lubjance, v budově někdejší KGB a dnešní FSB. Bezpečnostní otázka nového impéria, v němž se snoubí výdobytky moderní techniky s tradičními národními hodnotami jako je ruská pícka, ruský sýr či tulský perník, je jednou z nejpodstatnějších – celý národ se usilovně podílí na státním programu Velká ruská zeď, žáci dokonce i o vánočních prázdninách nadšeně plácají z hlíny cihly, aby její stavba byla co nejdříve dokončena, aby se jejich velmoc konečně izolovala od prohnilého okolního světa, obývaného „kiberpunky zpropadenými, kteří nezákonně vysávají náš plyn, katolíky pokryteckými, protestanty nestoudnými, buddhisty bláznivými, muslimy zlomyslnými nebo zkrátka bezbožníky zatrolenými, satanisty, kteří se v doprovodu hudby proklaté na náměstích natřásají, narkomany zamrzlými, sodomity nenasytnými, kteří si navzájem zadky ve tmě provrtávají, vlkodlaky zlověstnými, kteří podobu svou Bohem danou mění, plutokraty chamtivými, virtuály zlomyslnými a technokraty bezohlednými i sadisty a fašisty a megaonanisty.“
Alena Machoninová, iliteratura, 22.9.2008

DIVADLO JÓZSEFA KATONY
je přední maďarská divadelní společnost, která vznikla roku 1982 oddělením se od Národního divadla Budapešti pod vedením generálního ředitele Gábor Szekelyho a uměleckého ředitele Gábora Zsámbékiho. V roce 1989 post generálního ředitele obsadil Gábor Zsámbéki a hlavním režisérem se stal Gábor Máté, s režiséry Tamásem Ascherem a Péterem Gothárem po jeho boku. Od roku 2011 vede divadlo Gábor Máté a stávající režisery Tamáse Ashera a Pétera Gothára doplnila Krista Székely.
Katona má četná mezinárodní spojení a je zakládajícím členem Unie evropských divadel. Společnost se pravidelně účastní mezinárodních turné a k dnešnímu dni účinkovala ve více než 60 městech světa, od Paříže po Chicago, od Londýna po Bogotu, od Milána po Adelaide. Představení a umělci Katony obdrželi řadu významných národních a mezinárodních ocenění.

Nejbližší repríza

  • V nejbližší době nejsou naplánovány žádné reprízy.