Divadlo X10

Krzysztof Szekalski: Sebeupálení | HOST

Vyznání důstojníka SB

Monodrama Przemysława Bluszcze.

Scénář a režie Krzysztof Szekalski

Przemysław Bluszcz získal v roce 2014 se svou hrou Sebeupálení hlavní cenu na Národní přehlídce současného monodramatu. Herec vytvořil pozoruhodnou postavu bývalého estébáka, jehož úžasná kariéra v bezpečnostní službě byla překvapivě ovlivněna aktem sebeupálení Ryszarda Siwiece během dožínek v roce 1968. Toto radikální a závěrečné gesto opozice vůči intervenci vojsk Varšavské smlouvy v Československu způsobilo zvrat v kariéře i životě horlivého důstojníka. Dnes se tento (anti)hrdina minulého systému, zbavený výsad a moci, vyvržen na okraj historie, pokouší rekonstruovat svoji životní cestu, obnovit kontinuitu své biografie, porozumět a definovat svou vlastní identitu. Kým je a kým by mohl být...?

Hra je pokusem o vytvoření portrétu. Neobvyklého, provokativního, vícenásobného portrétu, v němž se fikce a tvorba propojují se skutečným hlasem historických faktů.

Przemysław Bluszcz odvážně vstoupí do obou těchto skutečností. Vytváří je na jevišti kondenzovanými, silnými obrazy, které dráždí, dojímají, někdy rozesmívají, a současně zpochybňují jednoznačnost hodnocení postojů lidí, kteří se podíleli na zločinech minulého systému.

Premiéra představení se konala 14. listopadu 2013 v divadle Teatrpraga.pl v Mazovském centru kultury a umění ve Varšavě.

Délka představení: 65 minut

Poslední repríza

  • Pátek 2. 11. 2018 | 18:00