Divadlo X10
Nacházíte se na stránce: Divadlo X10 » Repertoár » Peter Handke: Stopy zbloudilých

Peter Handke: Stopy zbloudilých

„Nadále bloudit. Být trvale zmatený."

Překlad Barbora Schnelle
Režie Miroslav Bambušek
Dramaturgie Ondřej Novotný
Hudba Tomáš Vtípil
Výprava Zuzana Krejzková
Hrají Markéta Dvořáková, Jana Kozubková, Jan Bárta, Jakub Gottwald, Vojtěch Hrabák, Hynek Chmelař, Miloslav Mejzlík a další

Handkeho tradičně/experimentální text je básnickým podobenstvím o cestě a zanechávání stop. Neustálé bloudění jednotlivců i dvojic se stává blouděním mocných davů, hmyzu, pavouků, ptáků. Všechno začalo banálním sousedským sporem, běžnou manželskou hádkou a končí příletem komety, bezradnou migrací globálního charakteru, apokalyptickým koncem času.
Handke zkoumá „nové možnosti své dramatické a divadelní poetiky a posiluje a rozvíjí epické prvky a lyrické ladění. Základním stavebním kamenem své poetiky, vedle chůze, přicházení a odcházení, činí fragmentárnost, prchavost, pomíjivost. (viz Zuzana Augustová: Rozhněvaný i nostalgický poutník Evropou).
Ve zlomcích situací se každodennost setkává s mýtem, absurdní komika s různými, často tragickými, modely mezilidských vztahů. Tak dlouho jsme hledali „třetího, až jsme zapomněli na „druhého. Tak dlouho jsme se vzhlíželi v pouhých odlescích, až se naše existence stala stínovou. Co bychom vyčetli z obrazu vlastních stop?
Stopy zbloudilých (svět. premiéra 2007, Berliner Ensemble, rež. Claus Peymann) mají univerzální charakter, a přesto velmi přesně definují aktuální společenské napětí; jsou hlubinnou výpovědí o hledání správného směru (nebo únikové trasy) i o přijetí bloudění a zmatku jako existenciální nutnosti, o bloudění a zmatku jako možném počátku znovuzískané orientace.

Inscenace vznikla v koprodukci se Spolkem Mezery.

Nejbližší repríza

  • Čtvrtek 28. 2. | 18:00
  • Pondělí 11. 3. | 19:30