Divadlo X10
dup39_prostor_001

Divadlo X10 koncem léta straší na Národní třídě a v Kutné Hoře

Letošní žhavé léto ještě pořád vypaluje rýhy do mozku i vyprahlé dlažby, nicméně se blíží jeho konec, kdy spalující slunce zapadne nad divadelními sklepy, do kterých se už těšíme. Nicméně než se tak stane, čeká nás samozřejmě zdolání vrcholu letní sezony. Pro X10 jsou to hned vrcholy dva - 30. 8. premiéra Domu Uměleckého Poltergeista v DUP39 a 7. až 8. září Divadelní Festival Kutná Hora.

Site specific Dům Uměleckého Poltergeista se odehrává v Domě uměleckého průmyslu, kde Divadlo X10 našlo v minulé sezoně útočiště. Vznik projektu souvisí s objevováním genia loci funkcionalistického skvostu v centru Prahy, myšlenek, které vedly k jeho výstavbě, a zároveň jeho ztracené historie. Inscenace vychází z historických faktů, ale směřuje k obecnějším pojmenováním tématu devalvace vysokých ideálů, jejich recyklaci, karikatuře i výsměchu. „Autorem textu je Tomáš Dianiška, jehož optika bizarního sitkomu a přístup zavilého kolážisty konvenuje tématu transmutace myšlenek do jejich totalitně vyprázdněné pop formy”, říká dramaturg inscenace Lenka Havlíková a dodává: „Žijeme v době, kdy si nejsme jisti, jaká všechna strašidla obchází Evropou a kdo všechno tady vyvolává duchy, takže to pojďme ověřit.”

Před zahájením vlastní divadelní sezony zve Divadlo X10 ještě do Kutné Hory, města proslaveného kutáním stříbra a inspirativní kostnicí. Festival založili v roce 2015 kulturní manažer Kryštof Koláček společně s enfant terrible české divadelní kritiky Vojtěchem Varyšem, po jehož tragickém odchodu na začátku letošního roku se Divadlo X10 rozhodlo vstoupit do realizace festivalu jako partner spolku Kulturní invaze. Festival se tradičně odehrává v interiérech Pivovaru v Sedlci, GASKu, ale také v exteriérech, zejména na Palackého náměstí. Romantická městská kulisa je ideálním kontrastem k setkání divadelní spodiny, která ve dnech 7. a 8. 9. naruší turistický poklid. Vedle inscenací Divadla X10 Člověku nad tím rozum i čurák zůstává stát a Strach(y), které se obě zabývají tématem totality v různých souvislostech, vystoupí také ostravská Stará aréna, Divadlo na cucky z Olomouce nebo pražské A studio Rubín. Základním stavebním kamenem festivalového dění bude již tradičně vznik inscenace přímo na místě. Exkluzivním projektem se světovou premiérou v rámci festivalu bude tentokrát divadelní thriller Kryštofa Pavelky a Adama Skaly Vampire Hunter o tajné historii Kutnohorska, v němž bude prýštit krev a téci stříbro.

Sezonu 2018 / 2019 následně Divadlo X10 zahájí 15. 9. odpoledne Divadelním piknikem v rámci akce Zažít město jinak, po němž bude v DUP39 uvedena světová premiéra původní hry dramaturga X10 Ondřeje Novotného Teritorium, která byla oceněna v letošní Dramatické soutěži agentury Aura-pont. Režisér Jan Frič nás provede obrazem zkázy rodu Átreovců, odehrávající se od soumraku do úsvitu ve velmi blízké budoucnosti.