Divadlo X10
Nacházíte se na stránce: Divadlo X10 » O nás » O divadle

O divadle

Divadlo X10 bylo založeno v roce 2013 současnou ředitelkou Lenkou Havlíkovou, kmenovou režisérkou Ewou Zembok a herečkou Annou Císařovskou. Od svého vzniku působí v budově Strašnického divadla na sídlišti Solidarita v Praze.

Divadlo X10 se zaměřuje na současné dramatické texty uváděné v českých a světových premiérách, které mají výraznou kvalitu a schopnost vypovídat o světě, který nás obklopuje a kterého jsme aktivní součástí. Profiluje se jako divadlo současné dramaturgie, kontroverzních a provokativních témat.

Divadlo X10 nepracuje jen s existujícími dramatickými texty, ale iniciuje také vznik zcela nových scénářů odpovídajících v maximální možné míře potřebám vyslovit vlastní autentický názor na aktuální společenské dění i univerzální otázky lidského bytí. Vedle linie činoherních inscenací rozvíjí také linii projektů odehrávajících se na hranicích pouličního divadla a site-specific (jako jediné divadlo v ČR tyto projekty pravidelně reprízuje). Snaží se tedy nejen pozvat diváka k sobě, ale také za ním vyjít do prostoru, který všichni sdílíme.

Divadlo X10 se neprofiluje jenom jako autorské divadlo, ale také jako instituce kulturně komunitního typu. Spolupracuje s řadou místních spolků a sdružení, pořádá výstavy, koncerty, sousedské akce a vlastní festival v přilehlém parku. Nejen hostujícím umělcům poskytuje prostor pro vyjádření a dialog. Divadlo X10 navazuje i kontakty mezinárodní. Propojením svých aktivit položilo základy jedinečné komunikační platformě propojující zahraniční umělce a mladé české tvůrce všech oborů na pozadí místní komunity.

V Divadle X10 působí Dětské dramatické studio Strašilka. Bylo založeno v roce 2013 herečkou Annou Císařovskou, kromě pravidelných lekcí pro členy různých věkových skupin, se koprodukčně věnuje divadelním workshopům pro veřejnost v rámci plenérových aktivit.

Vedení divadla tvoří Lenka Havlíková, Ewa Zembok a Kryštof Koláček, hlavním dramaturgem je Ondřej Novotný. Vedle autorů, inscenátorů a herců ovšem poděkování patří i těm, kteří jsou „neviditelní“, bez kterých by však divadlo nefungovalo. Jsou to produkční Hanka Svobodová, osvětlovači Jaro Repka a Jirka Podubský, zvukaři Přemek Ondra a Magda Kiselá, autorka plakátů a vizuálu Mariana Dvořáková, fotografka Dita Havránková, uvaděčky, pokladní a rekvizitářky Míša Volfová, Martina Vašáková aj. V neposlední řadě také ochotná obsluha baru. Bez jejich pomoci se nepohne ani stéblo umělecké trávy.