Divadlo X10
Nacházíte se na stránce: Divadlo X10 » O nás » Herci » Zach Roman

Zach Roman

roman-zach

Vystudoval Střední průmyslovou školu stavební v Děčíně a poté pražskou DAMU, kterou nedokončil, a zamířil do svého prvního angažmá v pražském Činoherním klubu. Následovalo Národní divadlo, Dejvické divadlo, Činoherní studio v jeho rodném Ústí nad Labem a Pražské komorní divadlo působící v Divadle Komedie, kde hrál v řadě oceňovaných inscenací režisérů Dušana D. Pařízka a Davida Jařaba.
V současné době je na volné noze a můžeme ho vidět na různých scénách (Letní shakespearovské slavnosti – Zkrocení zlé ženy, Divadelní léto pod plzeňským nebem – Lhář, Divadlo Na Fidlovačce – Rok na vsi, Divadlo na Vinohradech – Rebeka, Venuše ve Švehlovce – Pornogeografie ad.). Diváckou popularitu mu přineslo především účinkování v seriálech Redakce, Hop nebo trop, Ordinace v růžové zahradě, Letiště a v taneční soutěži StarDance.
Kromě herectví se věnuje hudbě. Skládá ji jak pro divadlo, tak pro film. Je autorem hudby k filmu Skins, Vaterland – lovecký deník, Hlava – ruce – srdce, k televiznímu filmu Vedlejší příznaky z cyklu Nevinné lži, k divadelním inscenacím Národního divadla (Zahradní slavnost, Psychóza ve 4.48), Divadla Komedie (např. Zmatky chovance Törlesse – koprodukce Salzburger Festspiele, Deutsches Theater Berlin a Pražského komorního divadla; miusee@poetrymusical – spoluautor koncepce a hudby), Činoherního studia v Ústí nad Labem, Divadla Verze (Jméno, Mesiáš), ale i Staatstheater Darmstadt, Schauspielhaus Zürich, Deutsches Schauspielhaus v Hamburku, Staatsschauspiel Dresden či Schauspiel Köln ad.

Objevil se také mnohokrát ve filmu a televizi, např. ve snímcích Berenika stříhá vlasy, Nikdo neměl diabetes, Únos domů, Město bez dechu, Hodina tance a lásky, Vaterland – lovecký deník, Soukromé pasti, Nevinné lži, Ženy v pokušení, Pouta, Hlava – ruce – srdce, Fair Play, Cyril a Metoděj, Já, Olga Hepnarová, Trapný padesátky, V.I.P. vraždy, Svět pod hlavou.

Roman Zach v inscenacích Divadla X10:
Obchod na korze