Divadlo X10

Havlíková Lenka | ředitelka divadla, dramaturgyně

Vystudovala dramaturgii na pražské DAMU. V roce 1993 spolu s celým ročníkem odešla do ústeckého Činoherního studia, kde navázali na nejlepší tradice této vyhlášené mimopražské scény a vybudovali silný generační soubor. Těžištěm dramaturgie Činoherního studia se v této éře staly současné hry a divadlo bylo za tuto práci získalo cenu Nadace Alfréda Radoka Divadlo roku 2000. V Činoherním studiu byly uvedeny její původní hry Krysa a pohádka O Žanetce a Petříkovi, dramatizace románu Zdeňka Šmída Cejch pod názvem Les divokých sviní, a dále řada úprav. Na sezonu 2001 – 2002 přešla do brněnského HaDivadla, v té době již byla dohodnuta její spolupráce s Národním divadlem, kam nastoupila v září 2002. Její desetileté působení v této prestižní instituci je spojeno zejména s uváděním současných titulů, které reflektují aktuální problémy doby, ať již jde o hry české nebo zahraniční. Dále se věnovala české klasice.
Spolupracovala s režiséry Jiřím Pokorným, Davidem Czesanym, Petrem Kolihou, Irenou Perclovou, Michalem Dočekalem, Arnoštem Goldflamem, Jakubem Kroftou, Petrem Tycem, J. A. Pitínským, Janem van den Boshem, Lucií Bělohradskou, Ivanem Rajmontem a Ladislavem Smočkem.
Příležitostně se věnovala i mimodivadelní činnosti. Uplatnila se jako šéfredaktorka bulletinu K.U.L.T., zaměřeného na alternativní kulturu, ekologii a gender problematiku. Bulletin se později stal internetovým časopisem. Pro Českou televizi spolupracovala s Ondřejem Pavelkou na scénáři televizní adaptace divadelní hry Františka Langera Periferie.

V roce 2012 ukončila angažmá v Národním divadle. V roce 2013 založila společně s režisérkou Ewou Zembok a herečkou Annou Císařovskou Divadlo X10, které producentsky a dramaturgicky vede.