Divadlo X10
Nacházíte se na stránce: Divadlo X10 » O nás » Autoři » Emde Vanessa | O mrtvých ptácích

Emde Vanessa | O mrtvých ptácích

emde

Narozena 1981 v Düsseldorfu, studovala do roku 2012 u Luca Percevala a Thomase Zielinského divadelní režii na Akademie für Darstellende Kunst Baden-Württemberg v Ludwigsburgu. V současnosti působí jako autorka a režisérka na volné noze, v Berlíně spolupracuje s nově založenou skupinou Passage Zustand na dokumentární pohádce o „sexuální práci“, v minulém roce se zúčastnila mj. mezinárodního setkání dramatiků Obrador d´estui, v barcelonské Sale Beckett uvedla svoji krátkou hru Násilí v domě (Gewalt im Haus), v Činoherním studiu v Ústí nad Labem inscenovala vlastní adaptaci Hauptmannových Tkalců. Většinou ještě v době studií vytvořila řadu her a autorských scénářů – Já. Biografický projekt. (Ich. Ein biografisches Projekt.), Broskev jde do bazénu... (Geht ein Pfirsich ins Schwimmbad...), Bez místa. Ztraceni v ráji (Keinort. Lost in Paradies) aj.
Matrilineární dokumentární pohádka pro dospělé O mrtvých ptácích (Von toten Voegeln. Ein matrilinearisches Doku-Maerchen) byla s velkým úspěchem uvedena na hamburském festivalu Körber Studio für junge Regie, prestižním setkání mladých režisérů z německojazyčné jazykové oblasti.
V letech 2003–2009 Vanessa Emde studovala komparatistiku a genderová studia na Humboldtově univerzitě a na Freie Universität v Berlíně. Během této doby vznikla např. DRAG-performance v rámci berlínského queer-feministického hnutí, videoperformance Blickkontakt pro Galerii Onyva Maastricht a divadelní projekt DRAG. Kus (o) oblečení.