Divadlo X10

Samec Matěj | A zítra mě, lásko, opět pochovej & Den bez Rusáka

matej_samec

Narodil se v roce 1985 v Karlových Varech, vystudoval dramaturgii činoherního divadla na pražské DAMU. V rámci studia vytvořil dramatizaci románu Juli Zeh Hráčský instinkt (režie L. Ferenzová) a v divadle Disk byl dramaturgem a spoluautorem úpravy inscenace Titus Andronicus: Let mouchy (režie P. Tejnorová). S režisérkou Petrou Tejnorovou připravil mezinárodní projekt Paměť krajiny - Krajina paměti, na kterém spolupracovala KALD DAMU a PWST Wroclav. V současné době studuje v doktorandském programu na KALD DAMU. V rámci projektu FreeMovers pobýval v roce 2011 několik měsíců na stáži v Buenos Aires.
Jako dramaturg nebo autor scénáře spolupracoval například s Národním divadlem (inscenace Můj soused můj nepřítel v rámci evropského projektu Emergency Entrance, režie Viktorie Čermáková), divadlem Alfred ve dvoře, Divadlem Alfa v Plzni, Národním divadlem Brno, Divadlem X10 ve Strašnickém divadle, Divadlem loutek Ostrava, Slovenským národním divadlem, Divadelním studiem Továrna a jinými.
Od roku 2012 pracuje jako dramaturg a umělecký vedoucí divadelního programu pražské MeetFactory. Zde se zaměřuje především na adaptace současné zahraniční prózy a projekty založené na mezižánrových přesazích. Z posledních projektů je možné vzpomenout například autorskou inscenaci Nespavost, na které pracovali čtyři režiséři (L. Ferenzová, V. Čermáková, M. Bambušek a R. Špaček) či projekt, na kterém pracoval s kurátorkou Karinou Kottovou O něco horší než Romeo: tragédie z rozmaru, který byl divadelní inscenací a výstavou v jednom.