Divadlo X10
Nacházíte se na stránce: Divadlo X10 » O nás » Autoři » Goetz Rainald | Válka

Goetz Rainald | Válka

goetz

Rainald Goetz se narodil 24. května 1954 v Mnichově, vystudoval historii a medicínu. Nejdříve krátce pracoval jako lékař, než se rozhodl věnovat literatuře. Jeho první román „Blázen“, odehrávající se na psychiatrickém oddělení, vyšel roku 1983. V 90. letech napsal řadu hojně diskutovaných textů o technu a dýdžejské kultuře. Roku 1998 Goetz sepisoval internetový deník „Odpad pro všechny“, který byl prvním literárním blogem v Německu. Častým Goetzovým tématem se stala kritika světa médií a konzumu. Roku 1999 vyšel text knižně a spolu s texty „Rave“, „Jeff Koons“, „Celebration“ a „Dekonspiratione“ spadá do cyklu „Dnes zítra“. V letech 2007 - 2008 psal blog „Nářek“ (Klage) na internetových stránkách časopisu Vanity Fair, který roku 2008 také vyšel knižně. Další projekt Propast (Schlucht) je analýzou počátku nultých let 21. století. K tomuto projektu patří i díla jako „vykecat se“ (loslabern), série fotografií „jedenáctého září 2010“ a román „Johann Holtrop“, který vypráví o vzestupu a pádu jednoho manažera. Rainald Goetz je nositelem mnoha ocenění, např. Ceny Marieluise Fleißerové v roce 2013, Berlínské literární ceny v roce 2012 nebo Ceny Wilhelma Raabeho v roce 2000.
Německá akademie pro jazyk a básnictví udělila v roce 2015 spisovateli Rainaldu Goetzovi Cenu Georga Büchnera, kterou si převezme 31. října 2015 v Darmstadtu.
Zdůvodnění poroty:
Německá akademie pro jazyk a básnictví chce tímto vyznamenat autora, který se stal díky neobyčejné intenzitě svého díla kronikářem současnosti a současné kultury. Je zúčastněným, hloubavým a morálně usuzujícím pozorovatelem, který neustále zkouší nové formy a média: povídky, romány, dramata, blogy, koláže textu a obrazu. Za jeho neurotickou, napjatě zúčastněnou pozorností se skrývá vzdělanost a citlivé historické povědomí, které jeho jazyku umožňují rovnováhu mezi vášnivou expresivitou, pozornou střízlivostí a satirickou přesností.

/Podle http://www.deutscheakademie.de/de/akademie/presse/2015-07-08/buechner-preis-2015-geht-an-rainald-goetz; redakčně upraveno a kráceno/